Marka osobista

Autentyczna, marka osobista – jak ją budować

Definicja marki osobistej

Marka osobista to suma postrzegania nas przez innych. Świadoma swoich wartości, cech w tym minusów. Strategicznie komunikująca misję i wartości. Autentyczna co powoduje, że wizerunek jest silny, spójny i ciężko go zniszczyć.  Jest tym co myślą, mówią na Twój temat inni.

Misja autentycznej marki osobistej

Realizacja potrzeb twojego Klienta, powinna wynikać z autentycznej misji.
Odbiorcy wiedzą gdy sprzedajesz czy budujesz w innych celach swoją markę, bo wierzysz, autentycznie chcesz pomóc lub gdy robisz to bo musisz, nie wierzysz w swój produkt lub co gorsze nie lubisz. Odbiorcy też widzą gdy budujesz markę w celu zaspokojenia własnych potrzeb, braków, swojej próżności i egoizmu.

A bez ludzi nie ma sprzedaży.

Rdzeń autentycznej marki osobistej

Jak mam pokazać się w Internecie?

Jeśli zastanawiasz się nad tym pytaniem, to znaczy, że nie masz lub nie znasz tożsamości marki. Powody mogą być różne, brak wiary w siebie, produkt, usługę lub przekonanie, że trzeba kreować markę. Silna marka wierzy w swoją usługę czy produkt. Jest oparta o autentyczne cechy i spójna. Świadomie komunikuje. Odbiorcy wyczują fałsz, nadmiar. Dlatego rdzeń tożsamości powinien być autentyczny. Komunikacja firmy oparta o autentyczne cechy i spójna z tym co Odbiorca widzi w Internecie oraz w rzeczywistości. Jeśli Ty nie wierzysz w to, że Twój produkt, usługa są dobre, tobie nikt nie uwierzy. Jeśli Ty nie wierzysz w swoją wartość, wahasz się jak pokazać siebie w Internecie, to wahanie wyczuje odbiorca. Nie bój się pokazać autentycznych cech. Zrób analizę,w marketingu nazywaną SWOT czyli plusów i minusów marki oraz  listę wartości marki i świadomie komunikuj je w Internecie.

Jeśli marka jest tym co myślą, mówią na Twój temat inni… jednak nie powinna się zaczynać od potrzeb odbiorców, żeby im się przypodobać. Sprzedaż nie jest budowaniem marki. Marka zaczyna się od wnętrza, od dlaczego robisz to co robisz i dlaczego jesteś przekonany, że to jest ważne, wartościowe i w to wierzysz oraz Twoich wartości. Nie da się bez autentycznej wiary, pasji, entuzjazmu, wartości. To porywa tłumy. Marka zaczyna się od Ciebie.

Wartości marki osobistej

Co jest Twoją wartością, czym się kierujesz w życiu i biznesie. Odkryj to, swoje wartości marki i komunikuj je słowem, gestem i obrazem. Moją wartością jest autentyczność. Jest to głębokie przekonaniem, które komunikuje. 

Cechy wyróżniająca marki osobistej

Zachwyć swoją marką i porwij tłumy. Każdy z nas jest inny i ta różnorodność jest piękna. Jedni charyzmatyczni, inni refleksyjni, dowcipni, czy racjonalni. Tworzysz markę osobistą, znajdź wyróżniającą cechę. I odważ, tak odważ się ją pokazać. Nie naśladuj, poszukaj w swoich zasobach. Nie musisz krzyczeć żeby zachwycać. Historia pokazuje piękno w markach nieoczywistych i często wcale niegłośnych. Jednak autentycznych, spójnych i odważnie, komunikujących swoje cechy jak na przykład dla mnie prof. Bartoszewski czy Anna Dymna. To marki, które niczego nie udają, zapadają w pamięć.

Komunikacja marki

Komunikacja wartości, musi być stała, jasna i fundamentalna. Jak twierdza, która zatrzyma odbiorcę przy sobie. Każda zmiana komunikacji wartości, formy czy barwy, powołuje zament i jeśli ktoś chce to zrobić, musi być bardzo ostrożna i przemyślana. Marka tworzy wokół siebie społeczność klientów, którzy się z nią utożsamiają, podziwiają, szanują. Jeśli wartości zmieniają się diametralnie na inne, może nastąpić utrata klientów. Wartości marki należy, więc przemyśleć na początku jej drogi. Zakładam jednak, że czasy się zmieniają, potrzeby, czy polityka firmy mogą również. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa czy jej dojrzewaniem, może nastąpić zmiana wyznaczanych wartości. Za każdym razem jak przy znaczącej zmianie strategii, należy opracować plan i sprawdzić czy twój odbiorca jest na to gotowy, jeśli ma nim pozostać. Spójrz no to jak na polityka, który zmienia partię. Jeśli ma dobrze zbudowany system wartości, część wyborców przy nim zostanie, jednak zdarzą się tacy, co tej opcji nie zaakceptują. Jakie wartości komunikujesz?

 Marka dla innych

 Nie budujesz marki dla siebie, z powodów egoistycznych. Marka jest tym jak widzą cię innym, nie polega na kreowaniu, jednak nie oznacza świadomości swojej siły i komunikowanie, przekazywanie właściwego komunikatu.
Marka osobista składa się z małych gestów, które zapamięta klient, które buduje zaufanie, wdzięczność i wiernego klienta. 

Autentyczność marki osobistej 

 Sprzedać można prawie wszystko, może ładnie opakowane, wstrzelone w potrzeby odbiorcy, takie jakie chcą widzieć. Sprzedać można kłamstwo. Tylko czy marka osobista budowana na kłamstwie, ma szansę przetrwać? Sukces i pieniądze powinny iść ze spełnieniem, czemu tak potrzebne, pożądane powodują samobójstwa ludzi tzn. sukcesu, jak się wydaje mających wszystko. Wszystko? Tylko nie spełnienia, wartości, które jak twierdza będą napędzać do życia. Prawdy, która będzie spójna z wizerunkiem i wnętrzem. Akceptacji, pokory i wdzięczności. Długo można oszukiwać świat, ale ile siebie? Jeśli więc ktoś pisze w mądrych książkach marketingowych, buduj markę w oparciu o potrzebny klienta, to mi się włosy jeżą. Nie można stworzyć marki w oparciu o innych, przy-podobając się. Marka to Ty, Twoje wartości. Realizacja potrzeby wynika z Twojej misji.Jesteś potrzebny – kupują. Marketing, reklama ma za zadanie tylko wzmocnić Twój przekaz, wypracować widoczność, zbudować zaufanie, chęć, a nie oszukać świat. Pewnie można sprzedać prawie wszystko, tylko liczyć z kosztem. Jedni być może to wytrzymują, inni nie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *