Jak słuchać

Jak słuchać, by usłyszeć?

Usłysz

Zawodowo słucham i dziś wiem, że to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie się nauczyłam.

Gdyż często bardzo chcemy być wysłuchani, uznając, że nasze problemy są ważne, jednak rzadziej słuchamy. Przerywając, odbierając inaczej, niż było w zamiarze, obrażając się czy ignorując potrzeby innych. Powodem jest czasem zranione, zaniedbane ego w przeszłości ego, egocentryzm, postrzeganie świata wyłącznie przez swoje ja, uznawanie, że my jesteśmy najważniejsi, nasze problemy najstraszniejsze, a zdanie najważniejsze.

Rozumiem, bo tam byłam, jednak nie zmienia to problemu braku słuchania, komunikacji i niezaspokojenia potrzeby wysłuchania.

Słuchać zaczyna się gdy:
 • Kochanie siebie. Uznaję za kluczową wartość. Kochanie siebie daje przestrzeń na innych, ciepłe uczucia, życzliwość i empatię. Wcześniej potrzebujesz zapełnienia, czyli wysłuchania lub jesteś zamknięty.
 • Masz poczucie wartości na wysokim poziomie, nie potrzebujesz trwać przy swojej racji, bronić ego. Wiesz, również, że pomyłka nie oznacza głupoty i ośmieszenia.
 • Wyleczysz wszelkie zranienia wewnętrzne. Krzywda to cień, który nie dopuszcza światła. Nie wpuszcza innych ludzi, powoduje brak zaufania.
 • Widzisz innych problemy i potrafisz zrozumieć, że nawet ten dla Ciebie błahy, może być nie do przejścia, dla innych.
 • Przyjmujesz ludzi, takimi jacy są. Nie rażą Cię ich niedoskonałości.

Nie jesteśmy tacy sami. Mamy różne doświadczenia, emocje, wartości, temperament, wykształcenie, geny. Możemy rozumieć i widzieć świat inaczej.

Co pomaga w słuchaniu?

 • Uwaga, skupienie, nie przerwanie, zamykanie odpowiedzi, np. weź przestań. Kończenie zdań za innych, bo zakładasz, że wiesz, co ta osoba, chce powiedzieć.
 • Akceptacja, Często ludzie nie oczekują rad, jeszcze mniej oceny. Chcą po prostu wysłuchania, obecności, zrozumienia, czasem wsparcia.
 • Pytanie, czego ode mnie potrzebujesz?
 • Dyskusja, nie walka. Każdy ma swoją rację i ma do niej prawo.
 • Parafraza czyli powtarzanie wypowiedzi jeśli nie rozumiesz.
 • Odpuszczanie, niektóre wojny nie mają sensu i szkoda Twojej energii. Może ktoś bardziej potrzebuje racji. To nie umniejsza.

Wartościowa informacja zwrotna, ja uważam, że na prośbę. Czyli taka, co Ty byś zrobił na miejscu osoby pytającej, bez nacisku i oceny. Podana z szacunkiem i empatią.

Uwaga na słowa. Pod nimi jest prawda. Niektórzy jej nie widzą, ukryta jest w podświadomości lub nie chcą czy boją się o niej powiedzieć.

Niewerbalny przekaz, co mówi ciało, a co słowa.

Jak się czujesz, gdy chcesz być wysłuchany, a w zamian otrzymujesz lekceważenie, ocenę? Podobnie czuje się druga strona. Jeśli nie dasz nic w zamian, nie słuchasz, znikną partnerzy.

Kiedyś powiedziano, milczenie jest złotem, mowa srebrem.

Ja mówię uszy ponad nimi.

Tyle można się dowiedzieć, dać część siebie, pomóc.

To jest moja nauka, tej niesłuchającej kiedyś, dodaj coś od siebie, o słuchaniu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *