seo

Czy można samemu pozycjonować stronę

Czy można samemu pozycjonować stronę ?

Odpowiadając na to pytanie, zastanówmy się ile możesz zapłacić agencji, która będzie za Ciebie to robić? Pisałam wcześniej o tym, że trzeba bardzo uważnie wybrać agencję SEO i dobrze podpisać umowę.

Jak wybrać agencję seo

O ile rzeczywiście dobrze się wybierze firmę odpowiedzialną za pozycjonowanie Twojej strony, należy pamiętać, że im większy budżet tym więcej działań w kierunku pozycjonowania (tak przynajmniej powinno być, a w rzeczywistości różnie to bywa). Pozycjonowanie to czas, który trzeba poświęcić, czas, który kosztuje. Jeśli podpiszesz umowę za 500 PLN, ile godzin będzie pozycjonowana Twoja strona? Zważywszy na to, że programy do monitoringu, pozyskiwane linki są płatne i trzeba je uwzględnić w budżecie, ile będzie pozycjonowana Twoja strona? Pięć godzin? Tak racjonalnie myśląć to prawdopodobnie tyle będzie. Czyli 100 PLN za godzinę.  Czy to starczy? To zależy, jaka strona, branża? Czasami wystarczy. Aczkolwiek dobre agencje SEO, powiedzą, że ten budżet powinien być wyższy. Oczywiście najwięcej czasu zajmują początkowe działania, jak optymalizacja strony. Prawdopodobnie wtedy najwięcej agencja poświęca czasu, później mniej. To też jest powodem, że większość Agencji chce podpisać umowę na dłuższy okres. Bowiem początkowe działania są bardziej intensywne, a na efekty trzeba poczekać.

Jeśli podpiszesz umowę na 1000 PLN, to będzie około 10 godzin pracy w miesiącu (choć wątpię). To jest 2 godziny w tygodniu.

Teraz zadaj sobie pytanie, czy chcesz wydać 1000 PLN miesięcznie, czy wolisz popracować 10 godzin miesięcznie, dwie godziny w tygodniu. Myślałeś, że więcej czasu to zajmuje? Prawdopodobnie nie próbowałeś nigdy pozycjonować, bo wydaje Ci się, że to trudne i czasochłonne.

Dlaczego warto samemu pozycjonować stronę?

Czy można samemu pozycjonować stronę

Masz trzy wybory,

  • zapłacić, dobrze jednak mieć wiedzę, żeby sprawdzać efekty.
  • nie pozycjonować, ale traci się wówczas szansę na Klienta z wyników organicznych, czyli wyszukiwań Google po hasłach, dostępnych przez 24h na dobę. Oczywiście możesz zapłacić za reklamę w Adwords, ale czy Twoja kampania jest cały czas włączona i ile kosztuje?
  • pozycjonować, zdobyć dodatkową wiedzę, być odpowiedzialnym za wynik, zaoszczędzić od 500 do 1000 i więcej pieniędzy. Mieć satysfakcję z sukcesu.

Co zajmuje najwięcej czasu w pozycjonowaniu?

Najwięcej czasu zajmuje, poszukanie wartościowych linków, sprawdzenie ich jakości. Agencje mają prawdopodobnie łatwiej, ponieważ dysponują własnym zapleczem (ale również do czasu). Najbardziej wartościowe jest zaplecze z Twojej branży, tak więc i oni będą musieli je szukać.  Ty będziesz zmuszony szukać je sam. Na szczęście, są strony, programy, które w tym pomagają, możesz także sprawdzać konkurencję i w ten sposób pozyskiwać backlinki.  (To również technika stosowana przez agencje SEO). Zdobywanie wiedzy, zajęło mi dużo czasu, dobrze więc jest przejść kurs, to najszybszy sposób na ugruntowanie wiadomości. Zalecane jest też bycie na bieżąco, ponieważ Google jest kapryśny i często zmienia swoją wizję ;). Większość firm zajmujących się pozycjonowaniem,  będzie przekonywać, żeby powierzyć to profesjonalistom. Ja jednak będę innego zdania. Może dlatego, że przeszłam 4 firmy pozycjonujące i były złe, a ostatnia zmotywowała mnie do nauki :).

Czy można samemu pozycjonować stronę ?

Można i to można z powodzeniem, ja jestem tego przykładem. Mimo, że wydaje się to trudne, ale co nie jest skomplikowane, jak zaczynamy to robić? Część działań można powierzyć, jak na przykład, jeśli nie mamy jakiegoś prostego CMS, optymalizację serwisu możemy zlecić. Ważne jest, żeby wiedzieć, co mają wykonać i umieć to sprawdzić.  Możemy korzystać z firm, które zajmują się zleceniami zdobywania linków, otrzymu jemy nawet raporty co zostało zrobione. Większość działań pozycjonowania jest trwała. Najważniejsze jest to, że to Ty jesteś odpowiedzialny za wynik. Tak więc jeśli się uda, to będziesz miał niewątpliwą satysfakcję, że osiągnąłeś to sam.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w pozycjonowaniu, zapraszam do kontaktu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *