stres

Jak poradzić sobie ze stresem w biznesie?

Jak poradzić sobie ze stresem w biznesie?

Stres jest nieodzowną częścią życia, a już na pewno biznesu, co więcej czasami napędza nas do działania, kreatywności, szukania rozwiązań. Tak więc w konsekwencji można go uznać czasami za pozytywny.
Dobrze go więc jest zaakceptować i nauczyć się z nim żyć.

Jeśli jednak niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie zarówno pod względem fizycznym i psychicznym, korzystniejsze jest racjonalne podejście do tematu i przeanalizowanie sytuacji co zrobić, żeby wyciszyć nerwy.

Poniżej przedstawiam mój własny sposób na radzenie sobie ze stresem, zainspirowany Racjonalną Terapią Zachowań, zachęcam do jej ukończenia.

Jak poradzić sobie ze stresem w biznesie? Jeśli pojawia się sytuacja aktywująca postaraj się na analizę faktów i sytuacji i zadanie sobie poniższych pytań:

 Czy to jest właściwy czas na stres?

Przykład:

Denerwujesz się ważną konferencją, która odbędzie się za 3 dni. Postaraj dać sygnał umysłowi, że to nie jest czas  na stres, ponieważ konferencja jest za 3 dni, więc to będzie odpowiedni termin na denerwowanie się tym faktem. Zajmij umysł innymi czynnościami, opóźnij stres.

Wiesz, że wyszedłeś z domu za późno na spotkanie, miałeś być na 8, czas dojazdu to 30 min, wyszedłeś za 15 ósma. Przez 15 minut nie jesteś spóźniony, to jest czas na to, żeby opóźnić stres, przekonując umysł, że jeszcze ma czas na denerwowanie się.

Powiesz po co i tak konferencja odbędzie się,  a w drugim przykładzie Ty i tak jesteś spóźniony. Odpowiednią pracą, można przekonać umysł, że ma czas na stres, a czas który zyskałeś, to jest 15 minut czy kilka dni wolne od stresu. Często okazuje się, że stres był niepotrzebny, ponieważ konferencja i Twoje wystąpienie poszło dobrze, a dzięki temu, że opóźniłeś stres, nie działałeś pod wpływem emocji i mogłeś się do niej przygotować.

 Czy ocena sytuacji jest oparta na racjonalnych faktach?

Przykład:

Nie zdążę wykonać na czas zlecenia, stracę Klienta. Czy masz pewność, że go stracisz?

Pierwszy raz występuję na konferencji, na pewno będzie widać moje zdenerwowanie. Czy na pewno wiesz, że będzie widać Twoje zdenerwowanie? Jeśli nawet będziesz zdenerwowany, że zostanie to źle przyjęte przez słuchaczy?

Nie znamy przyszłości, a często to nasza wyobraźnia, która kręci filmy, a jeśli sytuacja już następuje,  okazuje się, że nie miała nic wspólnego z rzeczywistością. Takie są racjonalne, fakty, postaraj się stanąć obok i ocenić je zgodnie z rzeczywistością.

 Co zmienisz jeśli będziesz się denerwował, stresował, martwił na zapas?

Przykład:

Nie zapłaciłeś w terminie faktury, denerwujesz się, że otrzymasz notę odsetkową. Oczywiście odsyłam do punktu poprzedniego nie znamy przyszłości. Zadaj sobie pytanie. Czy to, że będziesz się denerwował i oczekiwał noty odsetkowej, będzie miało wpływ na to czy to nota przyjdzie czy nie?

Przykład:

Nie masz pieniędzy na zapłacenie podatku Vat. Tak to z pewnością stresująca sytuacja, jednak czy coś to zmieni, jeśli będziesz się denerwował – nic.

Policz zyski i straty emocjonalne?

Przykład:

Najtrudniej zarządzać stresem w przypadkach nagłych i nieoczekiwanych.

Zadzwonił niemiły Klient:

Jest to skomplikowana sytuacja, bo o ile łatwiej ocenić sytuacje oddalone w czasie, trudniej reagować i analizować sytuacje niestandardowe, gdzie często działamy pod wpływem impulsu i emocji, które na gorąco ciężko ostudzić.

Zadaj sobie pytanie co zyskasz, co tracisz denerwując się?
Co jest dla Ciebie korzystniejsze i co zmieni Twój stres w Twojej sytuacji?

Co się stanie jeśli będziesz się denerwować?  Racjonalnie analizując, w tym wypadku wpływ stresu na nasze zdrowie jest niekorzystny.

Emocje i zdenerwowanie spowodują, że nie będziemy mogli przeprowadzić rzeczowej rozmowy, a emocję będą przechodzić na naszego rozmówcę i  jeszcze bardziej zaogniać rozmowę.

Przykład:

Przed Świętami partner nie zapłacił faktury. Oczywiście poprzedni punkt to odpowiedź, czy Twój stres nic nie zmieni wobec faktu braku pieniędzy. Stres wpłynie niekorzystnie na Twoje zdrowie oraz na rodzinę i atmosferę podczas Świąt. To niewątpliwe straty. W tym przypadku można by się pokusić o wykorzystanie mobilizującego działania stresu, skierowanego na  szukanie rozwiązań. Jednak uważam, że można to zrobić i bez stresu. 🙂

Podsumowanie

To nie jest łatwe. Po pierwszych emocjach jednak staraj sobie zadać pytania?

Przeanalizujmy przykład z konferencją:

Za trzy dni jadę na konferencję. Jest to moja pierwsza konferencja, na pewno źle mi pójdzie.

4 pytania

 Czy to jest czas stresu? Nie, konferencja ma odbyć za trzy dni
 Racjonalna ocena faktów: na pewno pójdzie mi źle na tej konferencji. Nie znamy przyszłości

 Co zmienią mój stres? Nic, na konferencję muszę jechać

 Jakie straty będę miała z  tytułu stresu? Utrata zdrowia, zbyt duży stres nie pozwoli  przygotować do konferencji. 

Jak poradzić sobie ze stresem w biznesie?

Nie jest to łatwe, ale praca, spowoduje, że coraz łatwiej będzie Tobie zarządzać stresem. Poprawi się jakość życia.

Nie oczekujemy złych rzeczy, bo się ich doczekamy, zgodnie z  cytatem Maurphy’s Law:

If anything can go wrong, it will.

Jeśli coś może pójść nie tak, będzie.

Jak poradzić sobie ze stresem w biznesie? Starać się nauczyć zarządzać stresem i nie czekać na te złe rzeczy, bo się w końcu doczekamy. Lepiej więc zachować optymizm i czekać na to co przyniesie los. 🙂

 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *