Ścieżka zakupowa klienta.

Buyer journey, czyli ścieżka zakupowa klienta to określenie na drogę, którą konsument pokonuje, zanim zdecyduje się na zakup produktu lub skorzystanie z oferty.

🗯 Mapowanie wszystkich etapów pomaga polepszyć sprzedaż, a tym samym realizować cele biznesowe. Wiedząc, na którym poziomie obecnie jest dany klient, łatwiej jest też dostosować komunikację, argumenty i przekaz do jego aktualnych potrzeb.

🗯 Daje to pewną przewidywalność, z jakimi rozterkami odbiorca może się zmagać, jakie ma pytania, wątpliwości — a wiedząc to wszystko, możemy lepiej nim pokierować w stronę podjęcia decyzji.

🗯 W całym procesie największą rolę odgrywa znajomość cech grupy docelowej: kim są, czym się zajmują, jakie wartości cenią, z jakimi problemami się zmagają, co lubią i czego nie akceptują itd.

🗯 Należy uwzględnić też punkty styku odbiorców z firmą, czyli okoliczności, w których mają z nią kontakt (np. social media, punkt obsługi klienta, sklep stacjonarny).

🗯 Dobrze zweryfikować także, w jaki sposób klienci dowiadują się o marce, gdyż pozwoli to zoptymalizować działania reklamowe.

🗯 Warto również przeanalizować, kiedy i gdzie z reguły transakcja jest finalizowana — w jakich okolicznościach, godzinach, miejscach.

Pozyskanie klienta to duży sukces, ale jeszcze większym jest zbudowanie z nim trwałej relacji. Zadbaj, aby zarówno jego ścieżka zakupowa, jak i wrażenia już po transakcji były przyjemne. Grono wiernych klientów zapewnia firmie stały dochód i dobrą reputację.

____
I rozpalimy Twój marketing.
Social Media z duszą.
Zapraszamy

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *