Czy warto być START-UP?

Czy warto być START-UP?

Dnia 14 listopada odbyła się konferencja START-UP w Bydgoszczy organizowana przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Byłam :).

Oprócz pysznego kateringu ;), dowiedziałam się co to jest start-up, gdzie może pozyskać finansowanie i czemu wielu się nie udaje.

Łukasz Ozimek – Koordynator wojewódzki Start-up Poland, Dyrektor Operacyjny Exea Smart Space przemawiał jako pierwszy, wszystko dla Was zapisałam (chyba;)

Start-up to tymczasowa organizacja poszukująca skalowanego, powtarzalnego biznesu.

Ładna definicja  prawda:).

Jest podobno 20 powodów, dlaczego się nie udaje startupowcom, w tym 3 najważniejsze.

  1. brak potrzeb rynkowych
  2. brak środków
  3. niewłaściwy zespół

Startup powinien mieć wizję, którą będzie mógł wdrożyć. Stworzyć na jej podstawie model biznesowy, stosować w tym celu narzędzia biznesowe. Wdrożenie powinno zakładać określone ramy czasowe. Działania powinny być dynamicznie i pod presją czasu.

Wyróżniamy 5 etapów wdrożenia start-up

  • Strat
  • Zwykle polega to na tym, że znajdujemy potrzebę, coś nie działa i my szukamy rozwiązania. Samo znalezienie nie wystarcza, musimy się jeszcze dowiedzieć czy ktoś korzysta z naszych rozwiązań oraz czy ktoś nam za to zapłaci.
  • Powstaje MVP – Minimum Viable Product – czyli produkt – prototyp
  • Produkt Market Fit (BMF) – sprawdzamy czy ktoś już nie rozwiązał ten problem, czy ten produkt jest potrzebny, czy na rynek jest dla niego za szybko.
  • Następuje skalowanie w tym momencie dopiero poszukujemy inwestora lub innego środka finansowania (kredyt, czy środki z Unii Europejskiej)
  • Exit – wyjście inwestora, odkupienie udziałów.

Moje myślenie trochę się zmieniło, byłam przekonana, że dobry pomysł wystarczy, jednak potrzeba jest analiza rynku, biznesplan, no i dużo pieniędzy 🙂

Według Łukasz Ozimka, Startup nie zabija brak produktu ale brak klientów.

Statystyki Start-up:

wiek 30-35 lat, wyższe wykształcenie,

1/3 to kobiety,

28% zatrudnia obcokrajowca (głównie Ukraina)

1/5 ma w zespole naukowca

Finansowanie:

  • Inwestor, należy dokładnie przeanalizować umowę i pamiętać, że będzie on chciał na tym zarobić.
  • Środki z Unii Europejskiej, są specjalne firmy, które się tym zajmują, jednak ilość przyjętych wygranych wniosków jest niewielka
  • Kredyt – spotkanie, jak przypuszczam 😉 było promocją Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, proponuje ona kredyt na preferencyjnych warunkach

 

Tylko niewielkiemu procentowi Start-up udaje się rozpocząć biznes w ten sposób. Problemem jest nie tylko nie przeanalizowanie potrzeb rynku, ale również zbyt szybkie poddanie się. 

starupstartup-bydgoszczstartup2

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *