roszczenie

Co zrobić gdy otrzymasz roszczenie od zagranicznej firmy ?

Co zrobić gdy otrzymasz roszczenie od zagranicznej firmy ?

Do dzisiejszego wpisu skłonił mnie post na Facebooku, jeden z uczestników grupy, opowiedział, że jeden z jego Klientów ma straszny problem, gdyż prawnik z Niemiec wysłał pismo z informacją, że ma zapłacić 5000 EUR za wykorzystanie zdjęcia na jego stronie internetowej. Strona została zrobiona dawno przez kogoś innego, osoba nie miała pojęcia, że została wykorzystane zdjęcie bez licencji. Nie pomogło usunięcie zdjęcia.

Pytanie co teraz?

…ale musi być wstęp 🙂

Zauważyliście na ilu rzeczach musi znać się osoba prowadząca działalność.

  • na promocji, reklamie, marketingu, prawie, finansach, ZUSie, podatkach, pewnie  na wielu innych, które nie przychodzą mi teraz do głowy. A jak się nie zna, musi zlecić temu co się zna. Pod warunkiem, że wie co ma komu zlecić i że w ogóle to zlecić i uwaga, sprawdzić czy dobrze jest wykonane, czyli jednak powinien się znać 😉

Wracając do pytania co teraz?

Należy rozgraniczyć dwie możliwości dochodzenia roszczeń. Do 2000 EUR możesz być objęty sprawą europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń (pozwany ma 30 dni czasu na od odpowiedź europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń)

lub europejskim nakazem zapłaty. Jeśli szkoda jest powyżej 2000 EUR możliwy jest tylko nakaz.

Co zrobić jeśli otrzymamy roszczenie na przykład od niemieckiej firmy ?

Nie panikować. To, że ktoś wzywa nas o coś, nie oznacza, że zapłacimy. Musi się jeszcze postarać o europejski nakaz zapłaty, wydany przez sąd zgodnie z naszym adresem. Europejski nakaz co prawda nie przewiduje rozprawy sądowej i minimum formalności (7 dokumentów :D),  za wyjątkiem przypadków gdy sąd  nakaz  zakwestionuje (np. ze względu formalnych, lub uzna, że jest nieuzasadniony lub niedopuszczalny!) Jeśli otrzymasz pozew pocztą, masz 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu.  Możesz się więc się bronić się, a postępowanie musi się odbyć  w Polsce i to nie jest takie proste jak wiemy, nie wiadomo, jak sąd oceni sprawę, a jeśli przychyli się do stanowiska powoda jak oceni wartość szkody i ile potrwa sprawa.

Tu możesz poczytać więcej:

przewodnik w sprawie europejskiego nakazu

Ważne jest w tym wszystkim, że egzekucja, wygląda tak samo, jeśli nie płacisz, trafia do komornika :). Ja osobiście wiem ile kosztują, nawet jak nic nie wyegzekwują i jak niektórzy egzekwują, nie wszyscy jadą i zabierają ciągniki :).

Wiedza w tej kwestii jest skomplikowana, w przypadku zaistnienia problemu, naprawdę lepiej odżałować „parę groszy” i skorzystać z usług prawnika. Może to być naprawę sprawa wyłudzenia, a kwota rzekomej szkody nieadekwatna do czynu. Oszuści mogą próbować podsunąć do podpisania ugodę, a to już łatwiej wyegzekwować. Często są to właśnie wyłudzenia mające na celu zastraszenie nastawione na zapłatę pieniędzy.

Poza tym możecie się jeszcze spotkać z próbą rozwiązania sporu w ten sposób:

System internetowego rozstrzygania sporów w UE  przy komisji UE

internetowe-rozstrzyganie-sporow

Prowadzony tu spór nie ma żadnych skutków prawnych. Powiadomienie o założonym sporze otrzymasz mailem (mogło trafić do spamu). Co kilka dni przypomnienie, ile masz czasu  na udzielenie odpowiedzi. Przy jej braku spór zostanie automatycznie zamknięty, bez żadnych orzeczeń, zwyczajny koniec sprawy. Jest to forma polubownego przeprowadzenia  sporu. Więc bez nerwów.

Reklamacja od firmy zagranicznej.

Chciałam zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, jeśli prowadzisz sprzedaż produktów czy usług za granicę, prowadzisz ją  na podstawie akceptowanego własnego regulaminu (który oczywiście musi być zgodne z prawem). Jeśli otrzymasz reklamację powinieneś wiedzieć, że powinna być  dla Ciebie zrozumiała,  czyli przekazana w języku obowiązującym w Polsce. Nie musisz znać chińskiego czy ukraińskiego, składający reklamację musi zadbać o tłumaczenie.

Druga istotna rzecz regulamin jest dla wszystkich również dla Klientów zagranicznych. Spotkałam się z sytuacją, że roszczenie były złożone, podana kwota roszczenia, nie poparta żadnymi dokumentami i odmowa odesłania dowodu potwierdzającego jej wartość. Reklamujący obojętnie z jakiego kraju jest musi wyczerpać znamiona reklamacji oraz dostarczyć wymagane dokumenty.

 

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *